Competitions

Pupils participate in mostly local competitions.
Certain sections may attend regional competitions in Ballarat or Bendigo.

There is a minimum requirement of 8 pupils per team and competitions run from July to October.

Generally the competitions the sections attend are:
Tinies 3
Sub Juniors 4
Juniors 5
Intermediates 4
Seniors 5

All pupils are expected to attend all classes from February to November. The coach should be notified of any illness which would prevent their attendance at class or at competitions as early as possible.

Competition attendance

All pupils 16 years and under must have a responsible adult present during all competitions & the annual concert.
Coaches have more than one pupil to look after and will not be able to leave the rest of the team or the venue to take your child for treatment if they are ill or injure themselves.
You may organise in advance off competition dates for another parent to look after your child but please remember that only a parent (guardian) is able to give permission for your child to receive medical treatment if required.

Competition Schedules 2017 Ordered by Sections
Tinies
MT. District
Saturday
16-Sep
9.00 am – 11.30 am
Kel Watson Theatre
CVI
Monday
25-Sep
10.00 am -2.30 pm
Kel Watson Theatre
Westside
Saturday
7-Oct
2.30 pm -5.30 pm
Gladstone Park

Subbies Div 4
MT. District
Sunday
6-Aug
9.00 am – 2.30 pm
Kel Watson Theatre
BAYSIDE * Div 3&4
Saturday
23-Sep
9.00 am-2.45 pm
George Jenkins Theatre,
CVI
Thursday
28-Sep
9.00 am- 4.00 pm
Besen Centre
RSSS
Friday
27-Oct
morning& a ernoon
Ballarat

Juniors Div 7
MT. District
Saturday
12-Aug
12.30 pm – 4.30 pm
Kel Watson Theatre

BAYSIDE* Div 7&8
Saturday
9-Sep
1.00 pm-3.50 pm
George Jenkins Theatre
CVI
Wednes- day
27-Sep
3.30 pm -8.30 pm
Kel Watson Theatre
Westside * Div 6&7
Sunday
8-Oct
9.00 am- 3.00 pm
St Bernards College,
RSSS
Monday
23-Oct
afternoon and evening
Ballarat

Inters Div 9
Barwon
Saturday
5-Aug
6:00 pm – 10:30 pm
Werribee
Longbeach
Saturday
12-Aug
1.30 pm – 4.30 pm
George Jenkins Theatre,
CVI
Saturday
7-Oct
10.00 am -2.30 pm
Bendigo
Ulumbarra Theatre,
Westernport
Friday
13-Oct
6.30 pm – 9.30 pm
Elizabeth Murdoch College

Seniors Div 6
Longbeach * Div 6&7
Saturday
12-Aug
5.30 pm – 10.00 pm
George Jenkins Theatre
CVI
Sunday
20-Aug
4.30 pm -10.30 pm
Besen Centre
Northern
Saturday
2-Sep
5:00 pm- 09:15 pm
Penola Catholic College,
Barwon
Saturday
9-Sep
3:15 pm – 10:30 pm
Geelong Performing Arts Centre
RSSS
Sun
15-Oct
morning and afternoon
Ballarat